Balení dárků - jak to začalo?

Kdy a kde začalo balení dárků?

Začátek je cca 3 tisíce let př. n. l., v Číně, kde vynalezli papír. Nejdříve se vyráběl z hadrů - lněných či bavlněných. Papíru, jaký známe dnes se moc nepodobal. Číňané si svůj vynález pečlivě střežili, takže trvalo dlouho, než se dostal až do Evropy.

Evropané poznali tento vynález až v 8. století díky Arabům, kteří technologii výroby vymámili od svých válečných zajatců a ve Španělsku založili první papírnu. Postupně začali také jako první papír barvit a škrobit. A od takto vylepšeného papíru už je to jen krůček k balení dárků. Nebyla to ale běžně dostupná věc pro každého. Naopak. Papír byl dostupný jen pro bohatou šlechtu, protože to bylo opravdu velmi luxusní zboží. Majetní měli potřebu chlubit se svým bohatstvím, takže se mezi šlechtou balení dárků do papíru stalo běžným zvykem. Dárečky také zdobili barevnými krajkami a stuhami.

Koncem 19. století byla vyrobena nová surovina k výrobě papíru – dřevovina a postupně se papír stával dostupnějším.

A komu vděčíme za dnešní podobu balení dárků? Americkým bratrům Hallovým z Kansasu - majitelům papírnictví a vlastně taky náhodě. Běžně se tenkrát používal k balení jednobarevný balící papír, který před vánoci v roce 1917 došel a tak bratři zkusili zákazníkům nabídnout méně kvalitní, barevný francouzský papír, který se používal k výrobě obálek a k jejich velkému překvapení se tento papír stal velmi oblíbeným. Poté v roce 1919 tak založili společnost na výrobu zdobného papíru a zasloužili se tak o dnešní podobu balení dárků.

Dnes máme nepřeberné množství možností. Až je někdy těžké si vybrat. Dárky balíme do papírů různých barev, motivů i kvality. Ten, kdo není v balení až tak zdatný, má možnost vybrat si ze spousty dárkových tašek, či dokonce krabic a krabiček. Ti, kteří smýšlí ekologicky a chtějí se trochu odlišit, mají možnost zvolit k zabalení dárků látkové pytlíky. Takto zabalený dárek je potom nejen ekologičtější, ale může se z něj rázem stát "dvojdárek" - pytlík, který původně sloužil jen jako obal může být využíván i později. Třeba k uložení různých drobností při cestování nebo v kabelce...nebo taky může být "poslán" dále jako balení dárku pro někoho dalšího. Nabídku mých dárkových pytlíků naleznete zde 

Potřebujete jiný rozměr nebo provedení? Napište mi, určitě něco vymyslíme.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.